• با عرض سلام و آرزوی موفقیت روز افزون برای تمام عزیزانی که این مقاله را مطالعه می کنند

  ما در فروشگاه ملودی تمام تلاش خود را برای ارایه خدمات با کمترین اشتباه انجام داده به همین منظور این مقاله را برای راهنمایی  مخاطبان عزیز تقدیم می نماییم

  به منظور به دست آوردن سایز ویس کویل ها نیاز به کولیس می‌باشد

  در صورت عدم دسترسی به کولیس دوستان می‌توانند در موارد ضروری از خطکش نیز استفاده نمایند

  اندازه گیری سیم پیچ یا همان ویس کویل به این ترتیب است که کولیس را به اندازه داخل ویس کویل باز کرده و سپس عدد را بخوانید

  برای ارایه مشخصات کامل تر که معمولا  آنچنان ضروری هم نیست می‌توان اندازه ارتفاع سیم پیچیده شده روی کاغذ سیم پیچ که می‌تواند از جنس کپتون ،فیبر و یاآلومینیوم است  را مشخص کرد و دقیق تر می‌توان ارتفاع ویس کویل را نیز مشخص نمود

 •  

  کیفیت صدای اسپیکر با فرکانس پاسخگویی

  قبل از هرچیزی باید بدانیم که اسپیکر را با چه معیارهایی بررسی کنیم. بلندی صدا چیزیست که همه با آن آشنا هستیم اما علاوه بر بلندی چند معیار مهم دیگر هم در کیفیت صدا نقش دارند.

  بطور کلی سه دسته صدا در هر موسیقی وجود دارد. صداهای زیر، متوسط و بم. از طرفی می‌دانیم که محدوده شنوایی انسان بین 20 تا 20000 هرتز است.

  هرچقدر به سمت پایین محدوده صوتی حرکت کنیم صداها بم‌تر و هرچقدر به سمت بالای این محدوده حرکت کنیم صدا زیرتر می‌شود. درواقع هرچقدر صدای خروجی یک اسپیکر به این محدوده نزدیکتر باشد، صدا با جزئیات بهتری به گوش ما می‌رسد. بنابراین صرفا بلندی صدا نشان دهنده کیفیت صدا نیست.

  اسپیکر باید صدا را با جزئیات و وضوح بالا پخش کند. این معیار در اسپیکرها با عنوان فرکانس پاسخگویی بیان می‌شود.

  قدرت صدای اسپیکر یا توان خروجی اسپیکر

  حتما هنگام بررسی اسپیکرها با عددی که با وات یا w نشان داده می‌شود مواجه شده‌اید. اما واقعا فقط عدد وات نوشته شده مهم است؟ عددی که با وات نشان داده می‌شود در واقع قدرت اسپیکر را نشان می‌دهد.

  هرچقدر این عدد بالاتر باشد قدرت صدای اسپیکر هم بیشتر است. اما این کافی نیست. معیار مهمی دیگری وجود داردکه با RMS نمایش داده می‌شود.

  در مقالات بعدی به صورت مفصل با مفاهیم RMS و PMPO آشنا خواهیم شد .

 • اصل کار بلندگو بسیار ساده است: یک سیگنال الکتریکی از طریق سیم پیچ یک میدان مغناطیسی ایجاد می کند که با قطبیت سیگنال AC تغییر می کند. اگر این سیم پیچ در داخل یک میدان مغناطیسی دائمی ثابت قرار داشته باشد ، این دو آهن ربا هنگامی که قطبها یکسان باشند یکدیگر را دفع کرده و در هنگام متفاوت بودن یکدیگر را جذب می کنند. نتیجه این است که سیم پیچ به منظور تطبیق با سیگنال AC به داخل و خارج حرکت می کند.

  اول ، وقتی هوا از جلوی مخروط به جلو رانده می شود ، هوا در عقب مکیده می شود. این باعث می شود که هوا بخواهد از جلو به عقب بشتابد و به ما “اتصال کوتاه” هوا می دهد. این کوتاه به طول موج سیگنال بستگی دارد و منجر به از بین رفتن باس یا فرکانس پایین می شود. برای جلوگیری از این امر ، می توانیم بلندگو را در یک جعبه قرار دهیم و اتصال کوتاه را حل کنیم.

  یک مشکلی وجود دارد این است که هوای داخل جعبه فشرده می شود و کارایی بلندگو را کاهش می دهد. به همین دلیل ، هرگز از بلندگوها به تنهایی استفاده نمی شود. از آن به عنوان بخشی از یک سیستم استفاده می شود که معمولاً از چندین بلندگوی اندازه مختلف برای برخورد با محدوده فرکانس های مختلف و مجموعه ای از فیلترها به نام “شبکه متقاطع (crossover network)” برای هدایت فرکانس های پایین ، میانی و زیاد به بلندگوهای مناسب استفاده می شود. از آنجا که اندازه فیزیکی ، جرم مخروط و حجم جعبه همه بر دامنه فرکانس بلندگو تأثیر می گذارد ، یک سیستم hello-Fi به طور کلی بار را به حداقل سه باند ، و گاهی اوقات حتی به چهار باند تقسیم می کند.

  ساب ووفر Subwoofer – از زیر 20 هرتز تا حدود 2 hundred هرتز
  ووفر Woofer – از 20Hz تا 2kHz
  محدوده متوسط Mid-range -از 150Hz تا 5kHz
  توییتر Tweeter – از 2 کیلوهرتز تا 20 کیلوهرتز


  در حالت 4 باند همپوشانی زیادی وجود دارد که باعث ایجاد صدای مسطح تر و بهتر می شود.

 • هدف اسپیکر یا بلندگو تبدیل شکل موج AC الکتریکی به هوای متحرک است تا گوش ما آن را بشنود. تقریباً می توانید بگویید اسپیکر به ما امکان شنیدن برق را می دهند.

  همانطور که از نام بلندگو پیداست، از بلندگو ابتدا برای شنیدن گفتار، به ویژه در اولین تلفنها و سپس برای تولید موسیقی استفاده می شدند. اولین استفاده از بلندگو توسط یوهان ریس در سال 1861 انجام شد ، اما تا سال 1924 مدتی طول کشید بلندگو ها تبدیل به یک اسپیکر سیم‌پیچ متحرک پویا شوند که امروزه می شناسیم. در طول سالها ، فناوریهای زیادی پدید آمده است که همه آنها سیگنال های الکتریکی را به هوای متحرک تبدیل می کنند. اصلی ترین آنها سیم‌پیچ متحرک ، الکترواستاتیک ، خازنی ، روبان و پلاسما هستند. ما به سیم‌پیچ متحرک به عنوان رایج ترین آن نگاه می کنیم.

  در زیر یک تصویر از ساختمان بلندگوی سیم‌پیچ متحرک نشان داده شده است که قسمتهای اصلی آن را نشان می دهد. شما نمی توانید سیم‌پیچ متحرک واقعی را در داخل آهنربا ببینید زیرا توسط گنبد (dome) پوشانده شده است. فاصله بین سیم‌پیچ و آهنربا حداقل است و بدون گنبد ، براده های فلزی کشیده شده و گیر می کنند.

 • در این بخش شما را با هر آنچه در مورد میدرنج ها لازم است بدانید آشنا میکنیم .در ادامه بخش‌های مختلف میدرنج و نقش آنها در تولید و کیفیت صدا را بررسی خواهیم کرد.

 • هنگام رانندگی، یکی از مسائل مهمی که باید در نظر داشته باشید، کیفیت صدای باند است. ضبط ماشین، اگر به خوبی کار کند و کیفیت صدایی که می‌خواهید را به شما بدهد، رانندگی شما را لذت بخش می‌کند. .

  یک سیستم صوتی باکیفیت، خیلی اوقات بیشتر از آن‌که آپشنی لوکس محسوب شود، یک جزء لازم و ضروری در خودرو است. در این مقاله می‌خواهیم نکات مهم و مفیدی را بیان کنیم که بدانید چطور می‌توانید بهترین کیفیت صدای باند را دریافت کنید

ورود/ثبت نام
شماره موبایل یا پست الکترونیک خود را وارد کنید
کد یکبار رمز خود را وارد کنید

رمز عبور خود را وارد نمایید
کد یکبار رمز خود را وارد کنید
شماره موبایل یا پست الکترونیک خود را وارد کنید
لطفا کد یکبار رمز ارسال شده به ایمیل یا موبایل خود را وارد کنید
شما قبلا وارد شده اید